Ismét beköszöntött az ősz. Sokaknak biztosan megfordul a fejében, hogy ideje változtatni életmódjukon, esetleg a nyáron lerakódott plusz kilókat szeretnék leadni. Azonban nem elég csak fejben eldönteni, tenni is kell érte! Az életmódváltás mindig a bevásárlásnál kezdődik. Elengedhetetlen, hogy az eddigi élelmiszereket leváltsuk sokkal egészségesebb falatokra. Nem mindegy milyen összetételű, tápértékű harapnivalót veszünk magunkhoz! Kulcsfontosságú, hogy ásványianyagokban, vitaminokban, rostokban és fehérjékben gazdag ételeket fogyasszunk. Annak érdekébe, hogy még könnyebb legyen az életmódváltás és az egészséges étkezés segítek összeállítani a bevásárló listát.

 

 

De mielőtt belevetnénk magunkat a vásárlásba az egyik legfontosabb szabály, hogy ÉHESEN NE INDULJUNK VÁSÁROLNI!!!

 

 

Húsok

A húsoknál a zsírtalan legyen a döntő szempont. Legideálisabb a csirke-, pulyka-, és a halfilé. Ha diétázunk, akkor a sertés-, liba- és a kacsahús fogyasztása kevésbé ajánlott. Távolítsuk el a húson látható zsírokat. Fontos tudni, hogy a készen vásárolható felvágottak nagy része rejtett zsírokat tartalmaz, ezért inkább a párizsi, krinolin, virsli és a szafaládé helyett inkább részesítsük előnyben a tarját, vékony zsírral rendelkező sonkát, és ha tehetjük, akkor készítsünk mi magunk felvágottat, amely sokkal egészségesebb, mintha a boltban vásárolnánk.

 

 

 

 

 

Tej és tejtermékek

 

A tejtermékek is sok rejtett zsírt tartalmaznak, főleg a sajtok, a tejföl, a tej és a tejszínhab. Vásároljunk inkább alacsony zsírtartalmú sovány tejet és tejtermékeket, joghurtokat, kefireket, túrót.

 

 

 

 

 

Tojás

 

Mindenképpen vegyünk tojást. De ügyeljünk, hogy zsírszegényen készítsük el. A túlzott tojássárgája fogyasztással azonban vigyázni kell, hiszen sok zsírt tartalmaz. A tojásfehérje azonban a legjobban testbe beépülő, izmokat gyarapító fehérjék egyike.

 

 

 

 

 

 

Zsírok, olajok

 

Törekedjünk minnél jobban csökkenteni a zsír fogyasztást. Ebben segíthetnek a különböző speciális edények, mint például a teflon edények, alufóliák vagy a forró levegőt áramoltató sütők. A zsírokat használjuk vegyesen, azonban a mértékletesség legyen a fő szempont.

 

 

 

 

 

Kenyér- és tésztafélék

 

A barna vagy rozskenyeret vegyünk inkább, amelyek teljes kiőrlésű lisztből készültek. A növényi rostok ballasztanyagként jelen vannak az őrleményben, gyorsítva az emésztést. Így kevésbé hizlalnak.

 

 

 

 

 

Cukrok

 

Legjobb édesítőszerként a mézet tarom, melynek biológiai értéke kimagaslik. Csoki helyett műzli szeletet, cukorka helyett aszalt gyümölcsöt ajánlok.

 

 

 

 

 

Zöldségek

 

Nyersen vagy párolva, salátának, köretként, főzeléknek táplálkozásunk gerincét képezik, ahogyan a burgonya és a rizs is.

 

 

 

 

 

Gyümölcsök

 

Szeressük, fogyasszuk minden fajtáját, azonban a túlzott ügyeljünk a gyümölcsök cukortartalmára és a mértékletességre!

 

 

 

 

 

 

Italok

 

A natúr, rostos cukor nélkül készült gyümölcsleveket ajánlom. Teát, kávét édesítővel és mértékkel fogyasszunk. A túl szénsavas víz és üdítők puffadásra hajlamosítanak. Viszont a jó minőségű natúr ásványvizeket limonádénak elkészítve már a méregtelenítő folyadékok közé lehet sorolni.

 

 

 

 

 

 

Alkoholos italok

 

Nagyon magas a kalóriatartalmuk, ezért jobb ha felfüggesztjük fogyasztásukat. Azonban ebéd után szigorúan csak egy pohár jó minőségű bor még elfogyasztható, hiszen a bor antioxidánsokat tartalmaz, ami segíti a zsírbontást és az emésztést.

 

 

 

 

 

Sok szerencsét és kitartást kívánok minden életmódváltónak!