A színek első ismert vizsgálatát Sir Isaac Newton kezdte meg az 1600-as években, mikor felfedezte, hogy a fény egy háromélű prizmán áthaladva a szivárvány színeire bomlik szét: vörös, narancs, sárga, zöld, lila, kék, sötétkék.

Johann Wofgang Geothe költő és természettudós 1809-ben alkotott meg egy színkört hat színből és azt vizsgálta, hogy milyen hatást váltanak ki az emberekből.

Napjainkban a pszichológusok és a kutatók még nem jutottak egységes álláspontra azzal kapcsolatban, hogy a színek milyen hatással vannak ránk, de abban szinte senki sem kételkedik, hogy jelentősen befolyásolják az érzéseinket és a viselkedésünket.

A színeket tanulmányozó kutatók szerint a színérzékelés központja az agy limbikus, vagyis legprimitívebb része. Ez azt jelenti, hogy a színek megtapasztalása az érzéseinkhez és a tudatalattinkhoz kapcsolódik legerősebben. A színekkel kapcsolatos egyes asszociációink biológiai jellegűek és egyszerűen csak léteznek, akaratunktól függetlenül, míg más kapcsolások kulturális eredetűek.

Négy elsődleges szín van, amelyek a legerősebben hatnak ránk és irányítással vannak az érzelmeinkre: a zöld, a sárga, a vörös és a kék. A színeket oszthatjuk meleg (vörös, narancs és sárga) és hideg (lila, kék és zöld) csoportokra.  A hideg színek hatására a belső tereket nagyobbnak érezzük, a meleg színek hatására a tér kisebbnek tűnik. A meleg színek barátságos érzést is keltenek bennünk, a hideg színekkel dekorált helységet hűvösebbnek, ridegebbnek érezzük.

Zöld

A zöld harmonikus szín, a természetet jelképezi, frissességre, fiatalságra asszociálunk a látványától. A zöld a legkevésbé megterhelő a szemnek, ezért ez a legpihentetőbb szín. Nem véletlenül javasolják a belső terekben minél több zöld növény elhelyezését. Egyszerre nyugtató és frissítő hatású is.

Sárga

A nap színe, az optimizmussal, örömmel, energiával társítjuk. Sárgába öltözve a kedvünk is jobb lesz. Olyan szín, amely megragadja a szemet, felkelti a figyelmet és állítólag élesíti memóriát, felgyorsítja a gondolkodást. Ezért használják gyakran munkahelyen, érdemes a dolgozószobát is sárgával festeni. Az állítják, szóra bírja az embereket, így előnyös beszélgetések, ötletelések helyszínére is becsempészni.

hogyan-hatnak-rank-a-szinek


Vörös

A vörös gyorsan felkelti a figyelmünket és a szívünk is kicsit gyorsabban kezd verni a hatására. Ezt az a színt vesszük észre legkönnyebben, viszont a legnehezebben is felejtünk el. A vörös az energiát és szenvedélyt, a hatalmat és erőt szimbolizálja, nem véletlenül a szerelem színe is. Az emberi környezetben óvatosan kell vele bánni, mivel dühöt és félelmet is kiválthat, gondoljunk csak a "vörös posztó" kifejezésre! Jól meg kell fontolni, mennyi vörös színt viselünk vagy használunk, mert nagyon domináns hatású. A vörösről úgy tartják, hogy fokozza az étvágyat, ezért gyakran használják éttermekben, ebédlőkben.

Kék

A kék árnyalatai a nyugalom és békesség érzetét keltik. A kék nyugtató hatást gyakorol a gondolatainkat, nyugalom és pihenés felé tereli. (A tenger kéksége vagy a kék ég is a megnyugvás szimbólumai.) Hatására nyugodtabban lélegzünk és ritkábban pislogunk, ezért a legtöbb helyen a világon a kórházi műtősruhák is kék színűek. Úgy tartják, kék helyiségben termelékenyebbek is vagyunk, ezért a kék szín jó választás lehet tárgyalóhelyiségekbe.

hogyan-hatnak-rank-a-szinek3


A négy alapszínen kívül rengeteg kevert szín és árnyalat is létezik. Az átlagos emberi szem 10 millió színárnyalatot tud megkülönböztetni, viszont "csak" 40.000 színt tudunk azonosítani.

Legyen az ruházat vagy belső tér, színhasználatban lehetőségeink végtelenek, azonban a pozitív hatás elérése érdekében érdemes átgondoltan megválasztanunk a minket körülvevő vagy rajtunk lévő színeket.

Farkas Bernadett