A gyermekrajz önmaga érzelmi kifejezési eszköze, mely tükrözi álmait, vágyait, fantáziáját, félelmeit, szorongásait, családon belüli hierarchiákat, erőviszonyokat és hogyan vélekedik a gyerek a világról, a környezetéről, milyen a világról való ismerete.

Általában 2-3 évesen, már tudnak ceruzát fogni, de ekkor csak firkálgatnak. Spontán rajz esetében szabadon választott rajzeszközöket, grafit- vagy színes ceruzát- én 12 színből álló készletet ajánlok- filctollat vagy zsírkrétát használ.

A felnőtt szavakban fejezi ki aktuális hangulatát, érzéseit. A gyermek ugyanezt teszi a színek használatával.

A teljes igénye nélkül pár gondolat a színekről:

  • Fekete színnel, gyakori satírozással látunk egy rajzot érzelmi traumára, feszültségre utal.

  • Sárga, narancssárga a melegség az önbizalom a vidámság színét hordozza magában.

  • Kék: kiegyensúlyozottság, biztonság, a szabadon szárnyaló fantázia színe.

  • Piros: a szeretet színe. Ha csak ezt az egy színt használja, erős nyomatékkal, vastag vonalakkal, az indulatosságra utal.

  • Rózsaszín: az érzékenység színe.

  • Barna: föld, biztonság, megbízhatóság, családhoz való érzelmi kötődésnek a színe.

  • Zöld: a természet színe. Harmóniát, családon belüli gyakori szabadtéri programokat élvez a gyerek.


Óvodás korban rajzolt, családrajzoknak az üzenete:

Megvan- e gyerek érzelmi biztonsága?

Apa-anya pozitív vagy negatív példakép és kettejük kapcsolata. Ki a dominánsabb a két szülő közül? Kihez kötődik jobban? Minden családtagját lerajzolja a papírra?

A papír bal oldala az anyai oldal, a jobb oldala az apai oldal.

Kihez rajzolja önmagát?

Fontos a családtagok és önmaga öltözete. Mennyire kidolgozott vagy felszínes önmaga és a családtagok külső megjelenési formája, kidolgozottsága?

Testrészek hiánya vagy a kezek hiánya például a simogatás, a testi kontaktus hiányára utal.

A színek változatos használata mellett fontos megnéznünk, hogy a kisgyerek mennyire tölti ki a lap felületét. Ez utal a gyermek térigényére és a környezetében elfoglalt helyére. Önbizalomra utaló jel, környezetéhez való alkalmazkodását fejezi ki. Ha kezünkbe veszünk egy gyerekrajzot figyeljük meg, hogy milyen érzéseket vált ki belőlünk, például, harmóniát, vidámságot- hisz pasztel színeket használt a lurkó. Arányában, kidolgozottságában összhangot ébreszt bennünk.

Ha ennek ellenkezőjét érezzük ne essünk kétségbe, beszélgessünk vele , töltsünk több időt, figyeljünk jobban rá. Adjunk időt a pozitív változásra. Éreztessük vele szeretetünket, türelmünket. A rajzok tele vannak talányokkal, rajzbéli üzenetekkel. A rajzbéli üzeneteknek sokkal több jelentése van. Itt is érvényes a szabály, mint a grafológiában: Egy jel, nem jel!

Kellemes rajzolást a gyerekeknek és a gyermekekkel együtt!

Kröell-Dulay Emőke
grafológus, írásszakértő