Hogyan lesz valakiből környezettudatos, természetet szerető és tisztelő ember?
Mint majdnem minden hozzáállást, ezt is a gyermekkori élmények határozzák meg. Ha a világra rácsodálkozó kisgyermekként megtanítottak minket meglátni a szépséget a természetben; ha könnyen szóródó figyelmünket újabb és újabb felfedezni váró érdekes jelenségekre irányították; ha volt valakink, aki az élővilág mindent mindennel összekötő láthatatlan hálózatát felfedte előttünk...
Akkor bizony egy olyan élménycsomagot cipelünk magunkkal, ami révén nem is meglepő, hogy a természet felnőttként értékkel bír számunkra. Ennek mentén pedig életvitelbeli, sőt akár vállalati döntéseinket is ehhez mérten igyekszünk meghozni.
Egy környezeti nevelőnek mint nekem is, ez a hivatása. Pedagógiai és természettudományos tudásomat használom, hogy pozitív élményeket és tudást adjak át egyszerre. Jómagam vadgazdálkodást és erdőpedagógiát tanultam egyetemen és ötödik éve vezetek erdei iskolai csoportokat, természetbúvár táborokat vagy éppen szállok ki iskolákba-óvodákba foglalkozásokat tartani.
Mielőtt bemutatnám rovatom témáját, gondoljunk egy kicsit bele, hogy általában milyen gyakran találkozik egy gyermek környezeti nevelővel. Általában tematikus táborokban, erdei iskolákban vagy rendezvényeken. Emlékezetes, de elenyészően kevés időt tölt egy ilyen helyen.
Az a személy, aki a legtöbb idejét tölti és így a legnagyobb hatást tudja a gyermekre gyakorolni az a Szülő. Aki az esetek nagy részében nagy tudással rendelkezik valamilyen területen, de ez nem feltétlen terjed ki a növény és állatvilágra. De ezzel nincs is semmi gond.
Rovatom célja nem más, mint hogy támpontot adjak a szülőknek sok-sok apró kis családi természetbúvárkodáshoz. Közérthető magyarázatokkal bemutassak élőlényeket és jelenségeket, melyek szembejöhetnek velünk a kertben, a parkban vagy egy kiránduláson. Tippeket adjak, miként magyarázhatunk el valamit egy óvodás vagy kisiskolás gyermeknek. Legvégül pedig, hogy arra buzdítsalak titeket, álljatok meg gyermeketekkel pár percre ebben a rohanó világban és csodálkozzatok rá a minket körülvevő élővilágra.
Völgyi Gergely
Környezeti nevelő - vadgazda mérnök, erdőpedagógiai szakmérnök
Az Erdei Garabonciás alapítója
www.erdeigaraboncias.hu