Ahol épp az életünk tart…

Horváth Patrícia írása: Miről is szól a Farsang?

Álarcot öltünk. Vagy épp annak öltözünk, amire gyermek korunk óta vágyunk. Vagy ahol épp az éltünk tart.

Farsang.

Jelmezek.

Kacagó bohócok.

Hercegnőnek öltözött magányos lelkek.

Erőember ruhába bújt cingár, érzelmes férfiak.

Gazdag, macsónak álcázott átlag fizetésből élő, értékes tiszta emberek.

Angyalnak öltözött, segítő lelkek.

Utcalány ruhába bújt nők, akik évek óta nem éltek át intimitást.

Vagy épp Tina Turnernek öltözött nők, akik sikerre vagy vagány életre vágynak.

Ezernyi álarc és jelmez a színpompás kavalkádban.

Én voltam egyszer a "Colombo felesége". Ebben az időszakban nem voltam a saját életemben, csak meg akartam felelni és nem látszani. Aztán elmúlt a farsang, de a jelmez megmaradt…. Évekig. Érdekes időszak ez, mert könnyen felkerülnek az álarcok, aztán sokszor annyira kényelmessé válnak, hogy maradnak is egy időre. Ha nem vigyázunk, akkor egy életre is. A több évi munkásságunk alatt az egyik legfőbb, legnemesebb és egyben talán legnehezebb küldetésünk, hogy segítsünk ezen álarcokat levetkőzni...  Sok esetben, vagy - legyünk merészebbek - talán majdnem minden esetben a plusz súly egyfajta álarc, védelem, a jelmezek biztonságát adó közeg.  De nem csak a súly, hanem egy-egy viselkedési forma is a "kívül mindig mosolygós és vidám vagyok, hogy ne lássa a világ a szomorú lelkem", vagy épp a kemény csávó/csaj látszatát keltem, hogy az érzékeny/érzéki részem rejtve maradjon... hiszen így vagyok "biztonságban". Imádom a farsangi forgatagot. Imádom, ahogy hajnalra fáradtan lehullanak az álarcok. Elmosódnak a sminkek. Előbukkannak a valódi arcok. Épp ennyire imádom a hivatásom. Ahogy út közben lehullanak az álarcok. Elmosódnak a sminkek. Előbukkannak a valódi arcok.

Én idén minek öltözzek? Azt hiszem már maradok csak a csaj bakancsban...


Nervetti Péter írása: az éhség jeges markának szorításából…

A farsangi időszak egy látványos csinnadrattával fűszerezett télbúcsúztató, ahol a színes kavalkádban és a még színesebb maskarák forgatagában csak a zene, a tánc, a vidámság ül tort az elmúló tél tetemén, hogy aztán kezdetét vegye a tavaszi zsongás, a természet ébredése. Van ebben a körforgásban valami nagyszerű. A megújulás. A tavasz üzenete évről évre a reményt és az újjászületést hozza el az élővilág számára. Felébred téli álmából a természet, rügybe, majd virágba borulnak a fák és a rétek, az állatvilág pedig fellélegezhet a hosszú hideg éjszakák, valamint az éhség jeges markának szorításából. Ami azonban az állatvilágban természetes, az nálunk embereknél nem feltétlenül van így. Sok esetben a megújulás (vagy annak lehetősége) nem valami felszabadító örömteli érzést okoz, hanem sokkal inkább félelmet generál, amely félelem aztán úrrá lesz először perceken, majd órákon, (hó)napokon átívelve néha az egész életen. Mint ahogyan az állólámpa fénye felé közelítve egyre nagyobb árnyék követ bennünket. És ilyenkor szükségünk van valamire, ami megvéd minket. Ami palástolja, eltakarja a félelmeinket, a bennünk rejlő rettegést. Egy új (ál)arc. És akkor elkezdünk valami olyat csinálni, ami nem is mi vagyunk. Olyan cselekvésekbe menekülni, amelyekről azt hisszük segítenek majd. Eszünk, iszunk, szívunk, „akármizünk”. Aztán egyszer csak eljön a felismerés ideje. Amikor ebbe a jelmezbe beszorultunk és már nem olyan könnyű levenni, mert a részünkké vált. Ahogyan Pati is írta, az evés, a túlevés nem csak egy lelki védelmet, örömforrást okoz a mindennapokban, hanem egy fizikai szinten is megjelenő hamis biztonságérzetet a külvilágtól - túlsúly formájában. Ez azonban illúzió.  Amikor jelentős súlytöbblettel fordul hozzánk valaki, akkor legtöbb esetben nem a teste, hanem elsősorban a lelke kér segítséget. Beleragadt ugyanis egy – talán sok-sok évvel ezelőtti – traumatizált farsangi jelmezbe. És ezt a maskarát csak úgy tudja szépen, apránként levedleni, ha szembe mer nézni az egykori önmagával. Mi a NEWWAYDIET-nél ezen és ezért dolgozunk. 

Hogy a lélek kivirágozzon, s vele a test is felébredjen hosszú téli álmából.

Mint tavasszal a természet.

Hogy az élet könnyű legyen…

Horváth Patrícia
+36-30 / 779-6601
www.newwaydiet.hu
info@newwaydiet.hu